Předčasný důchod.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Chystáte se do předčasného důchodu?

Poradíme Vám optimální datum odchodu...

...dostanete vyšší důchod, ušetříte několik tisíc ročně.

Pro výpočty a poradenství navštivte www.duchodspravne.cz

Titulní strana Výše, vypočet, krácení důchodu

Výše, výpočet a krácení předčasného důchodu

Email Tisk PDF

Se stanovením výše důchodu je potíž, není to jednoduché, stejně tak se rozhodnout, kdy do něj odejít, neboť je trvale krácený.

Výpočet předčasného důchodu

Předčasný důchod se výpočtově stanovuje shodně jako starobní nekrácený důchod s tím, že se sníží za dobu, která předchází dnu, kdy Vám vzniká nárok na důchod starobní nekrácený, a to za každých i započatých 90 dní. Nejvyšší krácení je, když odcházíte do předčasného důchodu více než 720 dní před dnem, kdy Vám vzniká nárok na řádný nekrácený důchod. Pokud odcházíte později je i nižší krácení. Výhodnost předčasného důchodu je dost ožehavá záležitost, podíváme se, jakým způsobem můžete přijít o peníze a o kolik:

Krácení předčasného důchodu

Předčasný důchod je trval krácen (pokud nezačnete znovu pracovat). Můžete pobírat klidně až o 3000 Kč méně (odhad, případ od případu je to jiné), než kdybyste počkali na řádný starobní důchod. Žena pobírá důchod průměrně déle (dožívá se vyššího věku). Mohou tak přijít při krácení důchodu i o 720 000 Kč. Na druhou stranu během vypláceného předčasného důchodu dostanete peníze, které byste při odchodu do řádného důchodu nedostali. Pokud by Váš předčasný důchod činil 9 000 Kč, dostali byste například za tři roky 324 000 Kč, a to také není málo.

Přijdete o výdělek

Pokud odejdete do předčasného důchodu, nemůžete vykonávat výdělečnou činnost (pouze v malém rozsahu). Pokud byste tedy zůstali v práci, je velmi pravděpodobné, že byste měli více peněz.

Odchod ve špatné datum

Pokud odejdete ve špatné datum do předčasného důchodu, můžete přijít zbytečně o hodně. Standardně se odchází ihned po rozvázání pracovních poměru, a to je často špatně. Záleží na 90 denní periodách krácení. Např. odejdete 95 dní před nárokem na řádný důchod, stačilo by pět dní počkat a měli byste důchod vyšší. Odejdete 150 dní před nárokem na starobní důchod, mohli jste zpravidla při stejném krácení odejít již měsíc před tím, prodělali jste tak jeden měsíční důchod třeba 9000 Kč. Dále záleží na ukončeném roku pojištění, do výpočtu důchodu vstupuje pouze ukončený rok pojištění. Pokud se Vám započítá doba pojištění např. 40 let a 335 dnů, stačí měsíc ještě pracovat a dostanete důchod vyšší ~ několik stokorun měsíčně. Také záleží, zda je výhodné odejít na konci roku (stihnout tak valorizaci) či na začátku nového roku a nechat si důchod spočítat podle nových koeficientů i se zápočtem mzdy z uplynulého roku...Navíc odchod do předčasného důchodu lze velmi dobře kombinovat s registrací na pracovním úřadě a pobíráním podpory v nezaměstnanosti, díky tomu můžete skutečně ušetřit hodně.

Všechny tyto výpočty obnáší rekonstrukci Vašeho informativního listu dob pojištění, znalost postupů výpočtů důchodu a orientaci v důchodových předpisech. Pro laika je to složité. I nám se stává, že trávíme hodiny času nad některými výpočty výhodných odchodů do předčasného důchodu.

Aktualizováno Čtvrtek, 30 Leden 2020 09:23  

Anketa

Víte že správnou volbou data odchodu do předčasného důchodu můžete ovlivnit jeho výši o několik tisíc ročně?
 

Důchodové poradenství

Pro optimalizaci odchodu do důchodu a výpočet jeho výše, klikněte zde.

Přihlášení

Odkazy